L’esport a Tarragona en Comú

MARC GENERAL

La pràctica i l’aprenentatge de l’esport tenen un paper clau com a eix vertebrador i transformador per construir una realitat social, justa i igualitària.

Cal doncs treballar per un sistema que garanteixi el foment de l’esport i l’activitat física entre tota la població, posant a l’abast de la ciutadania totes i cadascunes de les eines que estiguin a les nostres mans.

Podem estructurar en diferents blocs les diverses vessants que l’esport pot tenir segons les variables de les persones a les qui van adreçats els nostres esforços:

.- Iniciació a l’esport: S’entén que es aquell aprenentatge el qual la persona realitza fins que és capaç de practicar-lo per si mateixa amb destresa i coneixements.

.-Esport de lleure i recreació: Es tractaria de les pràctiques esportives que tenen com a finalitat la seva pràctica per passar-s’ho bé, gaudir o senzillament estar en forma.

.- Educació física a l’escola: Malgrat és competència de la Generalitat, l’ens municipal podrà proposar i posar en marxa programes concrets per tal de promocionar la pràctica esportiva de diferents disciplines a l’escola i també tenir cura de que les instal.lacions per a la pràctica de l’educació física estiguin en òptim estat.

Actualment hi ha un parell de programes ofertats, via e-mail, des de l’Ajuntament, però dels quals no existeix cap visita i explicació posterior als centres per tal de fer-los partícips i posar a l’abast tot allò que necessitin. No hi ha un pla d’informació i posada en marxa. Es podria crear un grup de treball de consulta, suport i informació amb els diferents agents tècnics (escola, professorat d’educació física, agents de l’ajuntament…)

Pel que fa a les pistes esportives dels col.legis, actualment hi ha força escoles públiques que gaudeixen d’un manteniment precari o nul: Camp Clar, Mediterrani, Serrallo… N’hi ha unes altres, com l’Escola Ponent a Camp Clar que ni en tenen, ja que les aules són barracons. Gaudeixen però d’unes hores setmanals al Pavelló Municipal de Camp Clar, malgrat considerem és millor que els infants realitzin les activitats esportives extra escolars al propi centre educatiu.

També es podria intervenir amb programes i objectius concrets als blocs d’alumnat d’ESO i BAT per a complimentar el currículum educatiu: formació i pràctica en ciclisme, rem, vela, atletisme, bàsquet, futbol…malgrat és difícil perquè algunes d’aquestes disciplines no es poden practicar en el sí de l’institut, per la qual cosa s’haurien d’estudiar possibles convenis i acords de col.laboració, en el cas de que les instal.lacions municipals no supleixin aquestes mancances, amb entitats que sí ofereixin l’espai o les infraestructures necessàries.

.- Rendiment esportiu: Practicar l’esport amb l’objectiu d’assolir els millors resultats esportius possibles. Aquests poden ser:

.- 1.- Fase de tecnificació: Pas en el que ja s’ha superat el pas de la iniciació esportiva i es decideix continuar l’aprenentatge i pràctica regular amb la finalitat d’accedir als circuits de competicions federades.

.- 2.- Rendiment: Aquells esportistes adults que formem part de competicions reglades sense dedicar-s’hi de manera professional.

.- 3.- Alt rendiment: Pels qui l’objectiu principal és assolir el millor per damunt d’altres prioritats arribant a esdevenir en competicions professionals.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: