La Budallera

Avui us volem transmetre la posició de Tarragona en Comú sobre el nou barri de la Budellera i les darreres novetats dels Jocs del Mediterrani. En parlem en conjunt perquè son dos bons exemples d’un model de gestió de la ciutat que no compartim. Son macroprojectes que requereixen de grans inversions, per tant, endeuten més a la ciutat, i que s’estan tirant endavant sense tenir en compte la opinió de la ciutadania. A més, pensem que no responen a les principals preocupacions dels veïns de Tarragona.

A Tarragona en Comú proposem un model de ciutat diferent, que parteixi de les persones i on la millora de la vida dels seus ciutadans sigui la principal prioritat. Això inclou necessàriament la cerca de formes de govern participatives, per tenir en compte a tothom, i on la lluita contra les desigualtats i en la defensa de la sostenibilitat tinguin un paper protagonista.

Creiem en la sobirania popular, en l’autogovern de les persones, i no podem entendre un govern que prengui les decisions unilateralment, sense consultar a la ciutadania i on les lògiques macroeconòmiques tinguin més pes que les necessitats ciutadanes.

Jocs del mediterrani

Com la resta de la ciutadania, els que participem a TGNeC no vam participar en la decisió de ser la seu dels jocs del mediterrani. Avui per avui, la seva celebració està a l’aire, però té un cost molt real. La inversió promesa per l’Estat no està confirmada i, de no fer-se, no coneixem el pla B. La construcció dels equipaments està en marxa, i no en coneixem les comptes al detall. El canvi de data por comportar canvis substancials, com el fet que el pavelló de sant jordi no estigui acondicionat per l’ús que s’havia previst. Volem saber quina serà la resposta de l’equip de govern a aquests canvis. L’ajuntament demana confiança però és una confiança cega, sense explicar quins son els seus plans.

Des de TGNeC exigim transparència. Creiem que la gent té dret a conèixer tots els detalls d’aquest projecte a través d’una auditoria pública de comptes. Volem saber el que està costant, quant queda per invertir i quant ens costaria tirar enrere el projecte.

Son preguntes concretes que, avui per avui, no tenen una resposta clara. Volem transparència. Un projecte tant important ha de comptar amb la ciutadania i ha de tenir les comptes clares.

Budellera

Per altra banda, el projecte del barri de la Budellera és un macroprojecte que no respon a les necessitats ciutadanes. Creiem que no hi ha una necessitat d’un nou barri del tamany de Sant Pere i Sant Pau a Tarragona. No ens fan falta més edificis sino polítiques d’accés a l’habitatge i millora dels barris que ja existeixen, on trobem mancances en els serveis bàsics.

A més, aquest projecte xoca frontalment amb les opinions dels veïns de Llevant, que s’han posicionat en contra i s’han vist sols davant d’un ajuntament que defensava els interessos empresarials. Els veïns creuen que hi han altres prioritats a la zona, com protegir el pulmó verd que actualment és la Budellera i millorar la situació dels seus barris, i nosaltres els donem suport.

Els tècnics en geografia de la URV, per la seva banda, han donat el toc d’alerta a l’ajuntament en una carta oberta, demanant una major reflexió sobre la necessitat de dur a terme aquest projecte i de la manera com s’està plantejant.

Estem d’acord amb ells, creiem que existeixen moltes raons per no tirar endavant el projecte de la Budellera i que, en tot cas, és un projecte de massa envergadura com perquè ho decideixi el consistori sol.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: