Una Ciutat Integrada amb els Barris

De tots es conegut i fins i tot acceptat per moltes persones que Tarragona es una ciutat disseminada en nuclis de diferents característiques , tan socials com urbanístics.

Des de el punt de vista urbanístic, crec que les propostes deuen anar encaminades a “cosir” els diferents nuclis, sobre tot en la zona de ponent.

Una de les formes per fer-ho possible no es amb la construcció de més habitatges en els espais entre barris, sinó amb equipaments. Parcs a forma de pulmons per contrarestar l’impacte de les industries. Ara mateix, tenim erals, erms ple de bosses de plàstic del mercat. Hem refereixo clar, a espai entre Bonavista i Campclar.

L’espai entre Riuclar i Torreforta, s’ha de convertir en in espai de nexe entre els dos barris i evidentment soterrar la riera de Riuclar, que moltes vegades baixa amb les aigües residuals del sobreeixidor del propi clavegueram.

De tot el conjunt del barris de la zona de ponent, es primordial la connexió a peu amb el centre.

Aquest principi de connexió ha de ser extensiva a tots el nuclis que conformen la ciutat de Tarragona. No parlen inicialment de grans avingudes sinó de camins tous, que permetin la pràctica esportiva i el passeig. Així, recuperar el camí vora al riu Francolí fins a Sant Salvador, o l’acces adequat des de la muntanyeta de Sant Pere i Sant Pau amb el carrer Pi i Margall, o des de les urbanitzacions de Llevant amb el centre s’ha de convertir amb prioritats urbanístiques de cohesió entre les diferents zones formen el municipi de Tarragona.

De des de el Punt de vista social, ens trobem també amb una clara diferenciació depenent del barri. La majoria de habitatges socials, els trobem als barris de Ponent i Sant Salvador, i dins d’aquests barris també molt concentrats. Això provoca, entre altres coses, que la marginalitat quedi concentrada en diferents nuclis. Cal destacar el treball d’entitats socials que des de fa molts anys lluiten per afavorir la inclusió i aconseguir que els nivells de qualitat de vida d’aquests nuclis sigui el màxim possible.

La proposta a defensar es el suport de les entitats que treballen en el territori en la lluita contra la exclusió i programes inclusius des de l’Ajuntament per que les activitats i esdeveniments siguin integradors de les diferents realitats que conformen el teixit del municipi.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: