Turisme

Tarragona com a destinació turística. Aquesta activitat ben regulada i dosificada podria suposar un enriquiment econòmic, cultural i social per al conjunt de la ciutadania, sempre que respecti la convivència, el teixit social i econòmic i les condicions laborals dignes.

Defensem que la riquesa del turisme reverteixi en les persones que hi viuen a la ciutat, en els comerços locals, places hoteleres i restauració.

Creiem que la ciutadania té dret a viure en una ciutat social i culturalment viva, atractiva i acollidora per a tothom.

La taxa turística ha de revertir en serveis per a la ciutadania i per a la ciutat.

La creació de mecanismes per assegurar la transparència i la participació ciutadana en els organismes de gestió del turisme.

Les característiques del nostre territori pel que fa a gestió i model turístic donen como a resultat una repercussió moderada a la nostra ciutat, degut en gran part a la proximitat de Salou. Això esta provocant un turisme concentrat en dies i hores concrets, amb un turisme que no te como objectiu la ciutat de Tarragona i sí el seu entorn més proper, per aquest motiu la ciutat en el camp turístic ha de buscar el seu espai amb un a oferta cultural/històrica, fins i tot relacionada amb altres aspectes como els recursos del sector primari como son el vi i la pesca.

Tarragona port de creuers. Cal fer un estudi previ que contempli:

 1. Impacte mediambiental

 2. Massificació, nombre de passatgers que desembarquen i hores de permanència a la ciutat, com repercuteix en el veïnat

 3. Ingressos econòmics que deixen a la ciutat

 4. Afectació al comerç tradicional

Les institucions responsables han d’elaborar un pla estratègic que es basi en un model turístic socialment sostenible.

Impacte mediambiental. La gran quantitat de persones i activitats desenvolupades dins dels vaixells provoca per una banda una gran quantitat de residus que arriben al port de Tarragona. Proposem un estudi de la quantitat de residus que es generaran, la seva destinació així com quin serà el seu tractament, tenint en conta la capacitat de tractament del nostres recursos. També s’ha de tenir en compte les aigües residuals generades i el consum i abastiment de l’aigua d’us de boca, amb els preceptius estudis. Per aquest motiu es demanarà un impost d’us de del port de la ciutat ja que per la ciutat ha de donar sortida als residus, aportar aigua de boca, tractament de les aigües brutes del vaixell.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

 • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

  Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

  ACEPTAR
  Aviso de cookies
  %d bloggers like this: