Promoció d’activitats esportives

Aquestes es poden gestionar en diferents blocs:

Extraescolar: Es fomenta i realitza a l’àmbit de l’escola, fora de l’horari lectiu. Les activitats que s’encabeixen en aquest format no són obligatòries per l’alumnat, hi participa qui vol.

Universitat: Cal donar suport al servei d’esports que la Universitat dóna i crear marcs de confluència per tal de fer els programes existents més forts i, si així es convé, crear-ne de nous.

Club: Promogudes des dels clubs i entitats esportives de la ciutat.

Patronat Municipal d’Esports: Les que es promouen o es poden promoure des del Patronat Municipal d’Esports sempre en coordinació i línia de treball amb el Departament d’Esports de l’Ajuntament.

Actualment el Patronat treballa temes gairebé de manera aliena al propi Ajuntament, com pot ser la concessió d’hores d’instal.lacions públiques a clubs i a la ciutadania.

Existeix una junta del patronat, el nucli fort dels seus components són representants polítics que molt sovint no tenen ni els coneixements ni l’experiència com per realitzar una tasca de promoció i pràctica de l’esport per tothom de manera resolutiva.

S’hauria de crear una comissió de treball oberta a tècnics de diferents disciplines esportives, treballadors/es del propi Patronat i l’Ajuntament, així com d’associacions veïnals i de caràcter social.

La resta d’ens públics: Ajuntament, Diputació, Gen Cat …

Altres: Quan la ciutadania s’organitza voluntàriament per tal de fer esport individualment o de forma grupal.

Instal.lacions:

Municipals

És un tema molt i molt important treballar pel millor aprofitament de les instal.lacions que són públiques, així com pel seu manteniment i per una clara transparència de gestió en tots els seus àmbits, ja que es tracta d’un servei públic.

Actualment el Patronat, o els responsables del Departament d’Esports de l’Ajuntament, permeten que pistes de basquetbol, per exemple,de les instal.lacions municipals, com són el Serrallo (ocupada pel CBT) i Riu Clar (ocupada per l’ADT), es privatitzin per part de dos clubs d’aquest esport, minvant l’accés a altres entitats i ciutadania, malgrat, en aquest cas des del Patronat s’al.lega que existeixen bosses destinades a cadascun dels sectors: ciutadania i entitats privades, la qual cosa a la pràctica no és real. És més, hi ha hagut casos, en el que hi ha hores lliures en aquestes pistes públiques i a altres entitats de la ciutat les destinen de manera extraoficial a termes municipals fora de Tarragona, com La Canonja, per tal de no desafavorir o enfrontar-se als clubs que copen les esmentades instal.lacions. Pel que fa al futbol succeeix exactament igual.

Un altre tema a tenir en compte és l’activitat de bar dins de les instal.lacions municipals, la majoria d’ells sense ni tan sols autorització ni cap tipus de permís per realitzar-la. Des de protecció civil se’n té constància d’alguns casos, tot alertant de la gran responsabilitat descoberta que queda en cas de que algun dia succeeixi un sinistre.

Per tal de posar en marxa noves pràctiques igualitàries i de servei a tothom caldria tenir en compte:

 •  Cens d’instal.lacions: Pistes cobertes, obertes com els camps de futbol i del carrer.
 •  Treballar un codi de civisme i ús.
 •  Construir-ne de noves o bé remodelar i mantenir com cal les que ja existeixen.
 •  Adequació d’espais urbans i naturals per la pràctica esportiva.
 •  Adaptació per l’accés de totes aquestes instal·lacions (de les escoles també) per a persones amb discapacitats.

Hi ha aspectes que cal canviar, de manera significada, els següents aspectes:

.- El finançament amb diners públics a entitats amb equips de competició semi o professional, basats en fitxatges d’esportistes foranis i, si per mil motius es continués fent, realitzar-lo de manera equitativa a totes les entitats i per tal de fomentar una base de l’esport.

Actualment Nàstic i CBT són els dos clubs que més diners s’emporten per tal de poder pagar fitxatges d’esportistes per equips professionals o semi professionals.

La “justificació” és que aquests diners directament són per eixugar el deute adquirit en temporades passades, cosa encara més insòlita, és a dir que continuïn rebent ajuts econòmics, alguns en forma de “subvencions” , per tal de seguir a la mateixa categoria, o més, d’alguns dels seus equips.

.- Tenir un feedback real entre el Patronat Municipal d’Esports i el Departament d’Esports de l’Ajuntament de Tarragona, per tal de donar un ampli servei de qualitat i professionalitat però amb una gestió totalment transparent, però coordinada i comunicada entre les dues parts. Es podria proposar la modificació de la forma d’elecció dels membres del Patronat, podent opositar a formar-ne part tècnics esportius amb coneixements i experiència provats.

.- Creació d un servei, comissió, d’informació i formació permanent, tan a nivell tècnic com de gestió esportiva. Un lloc on les entitats puguin trobar informació, assessorament i suport en aspectes esportius, legals, tècnics, administratius… Es tracta d’una eina al servei de tothom per quan es podran legalitzar associacions, assessorar sobre les subvencions, com i quines activitats es poden fer, com contractar monitors i amb quins requisits, quins són els programes de foment de l’esport que existiran …. Facilitar doncs, una eina a la ciutadania per tal de que tinguin les mateixes possibilitats d’obtenir eines per accedir en aquests serveis del món de l’esport.

.- Materialitzar, mitjançant convenis i / o col.laboracions amb entitats sempre per escrit i signats, així es realitzarà un seguiment i compliment d’allò acordat.

.- Incidir en la gestió del Consell Esportiu per tal que sigui transparent i igualitària en tos els seus plans esportius sobretot escolars i populars.

.- Crear un pla d’esports especial que promogui l’aprofitament de les nostres platges per tal de facilitar que la ciutadania, sobretot els més menuts, practiquin esports lligats amb el mar.

Cal tenir en compte que tota aquesta proposta, exposada anteriorment, treballarà sempre pel bé de tota la ciutadania, donant suport a col.lectius tan importants com ara la tercera edat, infants en risc d’exclusió social, dones i immigrants.

Els col.lectius de persones amb discapacitats, seran també un eix de treball molt important, posant la mateixa èmfasi en els punts que hem detallat i, sempre que sigui possible, adaptant allò que convingui i posant les eines necessàries per garantir l’aprenentatge i pràctica esportiva d’aquest col.lectiu.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

 • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

  Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

  ACEPTAR
  Aviso de cookies
  %d bloggers like this: