Mobilitat i Transports

La mobilitat La mobilitat, com a fenomen urbà i humà, actualment té associats un seguit de problemes. Els més destacats en l’àmbit ambiental són la contribució a l’efecte hivernacle, la dependència de combustibles fòssils i la destrucció de territori; i en l’àmbit social la generació de desigualtats per raó de renda, la sinistralitat, els problemes de salut i les barreres arquitectòniques. Aquests problemes estan estretament lligats a la generalització d’un model de transport urbà basat en el vehicle particular. Però també en un model de vida i urbanisme caracteritzat per la deslocalització de la producció, la centralització del treball i del consum en grans zones allunyades de les poblacions, la manca de temps, etc. S’ha de tenir en compte que el transport representa el 40% de l’energia mundial consumida.

Diagnosi a Tarragona

Per tal de diagnosticar i definir el futur de la mobilitat existeixen a nivell nacional unes directrius nacionals de mobilitat i a nivell municipal un Pla de Mobilitat Urbana Sostenible (PMUS), obligatori per tots els municipis amb una població major de 50mil habitants.

Per diagnosticar la mobilitat a Tarragona ens recolzarem en el PMUS que fa un anàlisi de la mobilitat i es basa en la enquesta de mobilitat feta a Catalunya l’any 2006. En un dia feiner tipus a Tarragona es realitzen 600.744 desplaçaments amb origen i/o destinació a la ciutat. Un un 62% (369.763) són moviments interns al municipi i el 38% restant són de connexió amb l’exterior (Reus, Salou, Vilaseca, etc)

La distribució modal es pot veure al següent gràfic comparat amb altres ciutats; amb menor, similar o major nombre de desplaçaments diaris.

Es pot comprovar com Tarragona és una ciutat altament motoritzada. La mobilitat a Tarragona està condicionada per la seva distribució d’espais i habitatge al 2012 a Tarragona vivien 142,193 persones, força disgregades pel territori, en la següent figura s’observen qualitativament els diferents nuclis de població i generació de mobilitat al municipi.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: