Medi ambient i ciutadania

Creació dels horts socials al municipi de Tarragona. La situació econòmica i social a l’actualitat ha provocat una pobresa instal·lada en cada cop més sectors de la nostra societat, les eines d’ocupació i d’implicació de la societat passa per l’acció. En aquest cas concret la creació de un gran espai rural al servei dels ciutadans por incidir en l’economia familiar d’una forma positiva, per aquest motiu la creació de l’ “Espai d’hortes familiars” a l’antic viver municipal es necessària per oferir als ciutadans amb baixa renda un lloc d’oportunitats.

• Augment de les zones verdes als barris de ponent. Els barris de ponent han estat des de sempre de infraestructures i industries que han fet desaparèixer l’entorn rural que constituïa un paisatge amable, però aquest ha desaparegut, per aquest motiu es fa necessària la inclusió de nous espais verds inter-barris, per augmentar la qualitat de vida dels veïns.

• Participació activa de la societat en les decisions vinculants sobre inversió en projectes. Les necessitats mediambientals sempre son reivindicacions que arriben a les administració des de la societat civil, per aquest motiu volem afavorir l’ implicació tant en els projectes futurs com en les prioritats d’acció per desenvolupar el projectes, amb una participació vinculant de la societat.

Creació de serveis i infraestructures esportives i educatives en els marges del riu Francolí. L’aïllament i la decadència en el paisatge del nostre patrimoni natural més proper, degut a la inoperància de les administracions ha transformat concretament l’espai del riu en un lloc marginal i ple de brossa. L’ús quotidià d’aquest mitjançant itineraris d’esport o de natura ha de servir per dignificar aquest espai, per aquest motiu plantegem un projecte que inclogui la recuperació de l’espai i l’ús compartit amb la fauna i flora potencial.

Neteja de rieres i condicionament per a l’ús recreatiu. La riera de Riuclar així com el seu entorn han de ser recuperats amb diferents finalitats. Per una banda la neteja i reordenació de la riera i per altra banda, la ordenació del terrenys agrícoles per fer una bona gestió i una integració paisatgística dins del conjunt del municipi.

Millora de la gestió i l’estat del mur verd. La convivència entre els espais industrials i els residencials han de tenir una frontera que sigui a la vegada una eina de naturalització i pacificació del paisatge, en aquest cas el mur verd a de ser un espai amb les condicions adients per fer-lo atractiu i dotat de serveis.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: