Lluitar contra el canvi climàtic

Residus

• Millora en la recollida selectiva de la matèria orgànica La nostra ciutat no esta fent una bona feina en la recollida selectiva de la matèria orgànica, per aquest motiu cal fer un replantejament de les campanyes i metodologies de recollida d’aquest fracció que suposa el 50% dels nostres residus diaris.


Canvi climàtic

Redacció del programa “Tarragona, preparant-se per al canvi climàtic” La regidoria de medi ambient ha d’anar encapçalant les accions encaminades cap a una nova situació climàtica i en conseqüència de les condicions a les que la ciutat es veurà sotmesa, per aquest motiu des de aquesta regidoria s’han de començar a redactar plans d’acció a les noves condicions.

Disseny de programes d’estalvi energètic en instal·lacions municipals. L’estalvi energètic ha de ser la clau per arribar a rebaixar les despeses d’enllumenat i consum a les instal·lacions municipals, per aquest motiu proposem una auditoria energètica a totes les instal·lacions municipals i l’adopció de mesures correctores.

Aigua

Inventariar, ordenar i aprofitar els recursos hídrics del municipi. La quantitat i qualitat del nostres recursos hídrics han estat malmeses per una nefasta gestió i l’abús d’aquest recurs, pensant en un futur a on la població augmenta i on es possible que degut al canvi climàtic no podrem disposar de tanta aigua procedent del riu Ebre, es el moment de recuperar els nostres aqüífers forçant als propietaris i gestors per treballar en aquest sentit.

Crear zones d’emmagatzematge d’aigua per a la recollida de pluvialsEls nostres recursos hídrics son molt limitats, per aquest motiu i en previsió de moments de sequera hem de començar a pensar en tenir la major part dels recursos propis amb els que poder superar –la, amb aquesta finalitat hem de pensar en la construcció de grans reserves d’aigües aprofitant la pluja.

Afavorir i incrementar els jardins de reg per degoteig i amb espècies autòctones procedents del nostre viver municipal. La disponibilitat d’aigua ha de ser l’eix central de qualsevol acció als parcs i jardins d ela nostra ciutat. Amb l’objectiu de afavorir la sostenibilitat dels nostres espais verds, hem de canviar el model de jardins cap a un altre que respecti més la nostra climatologia.

Consum

Incentivar el consum km 0 en restaurants, serveis de càtering a les escoles. Afavorir la compra en botigues de proximitat i el mercat municipal amb incentius fiscals per a usuaris i comerciants per tal d’evitar els efectes nocius del transport de mercaderies i afavorir l’economia local.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: