[contact-form][contact-field label=”Nombre” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”Correo electrónico” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”Web” type=”url” /][contact-field label=”Mensaje” type=”textarea” /][/contact-form]

L’ajuntament al nou model territorial

La implicació de Generalitat, administracions locals (ajuntaments i diputacions), d’entitats socials en els òrgans de govern de Salut Serveis Territorials de Salut (STS). Els STS, com a SCS descentralitzat (STS), responsables de l’equitat, ha de representar l’actualització, en una Catalunya europea del segle XXI, de l’herència i identitat històrica dels nostres serveis de salut al llarg de més de 7 segles. Una identitat “singular” a preservar, però també a adaptar a les possibilitats de la societat de la informació, per tant, de forma “clara i catalana”. La representació dels Ajuntaments (que no hauria de ser igual a” representació dels partits presents en els ajuntaments”) així com la d’entitats socials en els òrgans de govern dels STS o de les entitats sanitàries que siguin “mitjà propi” de la Generalitat pot fer-se regulant i explicitant la via que ja s’aplica en alguns consorcis públics des dels seus orígens. Un cas paradigmàtic és la fusió d’entitats que va donar lloc al Consorci Hospitalari del Parc Taulí a Sabadell.

Aplicar aquest model, ja dissenyat a 1987, vol dir que els ajuntaments o entitats de caire social proposen persones concretes a la Generalitat (a l’organisme concret corresponent) i aquesta els designa com a representants seus. D’aquesta forma es preserva tan la responsabilitat de la Generalitat, com la participació d’entitats públiques o privades que tinguin prestigi en sensibilitat social entre la ciutadania afectada. S’ha de poder assegurar que aquest prestigi social i credibilitat per a una política equitativa no sigui una herència històrica inqüestionable o immutable, ni cap “dret adquirit” de cap grup o entitat.

La Nova Salut Pública que TgneC vol promoure al municipi de Tarragona pretén fer prevaler la Salut sobre la malaltia i buscar mecanismes administratius per a la formulació de les polítiques públiques en matèria de salut i prevenció amb altres sectors (intersectorial) Un objectiu és estimular una política de salut i prevenció de malalties amb participació de la ciutadania per poder veure quina és la realitat que tenim i com afrontar-la

Cal enfocar la visió sobre els determinants socials i el seu impacte en exposició i vulnerabilitat i les seves conseqüències diferencials per planificar i implantar polítiques municipals de salut i prevenció que actuïn no només amb l’objectiu de millorar la salut en general sinó de prevenir i reduir desigualtats mitjançant polítiques que incorporin accions sobre Determinats Socials que són els responsables Socials de la Salut

Els Municipis saludables han provat ser una de les iniciatives més efectives per promoure la salut, persegueix facilitar els processos perquè les persones puguin millorar les seves condicions de vida i en conseqüència la salut ,aplicació de mesures preventives per no tenir que fer les curatives

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: