Espais naturals

• Gestió forestal de la anella verda de Tarragona. L’espai forestal que conforma l’anella Verda de Tarragona necessita un pla de gestió i usos amb l’objectiu d’afavorir la seva successió natural, la neteja del bosc i el manteniment d’un espai forestal que pot suposar en cas d’incendi un greu problema per les persones i el medi ambient.

Ús de la anella per crear ocupació i obtenir recursos forestals, agrícoles, turístics i mediambientals. La quantitat de recursos i possibilitats turístiques, socials i d’oci d’un bosc proper que pot suposar un espai de recuperació mitjançant programes de reinserció laboral, formació i obtenció de recursos.

Ordenació i gestió forestal de Francolí al seu pas per Tarragona. El riu Francolí es un element viu del paisatge que necessita una bona gestió per evitar per una banda la contaminació d’aquest i dels aqüífers que en depenen i d’altre per afavorir la naturalització de l’espai fluvial. El riu dins del municipi de Tarragona ha d’estar gestionat amb un pla que pugui tornar a ser un espai viu i de servei per als ciutadans.

Reordenació dels emissaris al riu Francolí i redimensionar. El Francolí no es una claveguera i tot i així amb cada episodi de pluges rep una important quantitat d’aigües residuals amb tot el que suposa pel que fa ha residus sòlids i contaminats, per aquest motiu hem de pensar que això pot ser un focus d’insalubritat dins del municipi i pensem que això cal solucionar-ho definitivament amb un canvi en les dimensions d’algunes xarxes de clavegueram.

Aprofitament social dels espais rurals del municipi. Tot i que la major part del nostre territori ha esta transformat, encara resten espais com l’Horta Gran i d’altres que preserven les arrels agrícoles del Camp de Tarragona, aquest espasi s’han de aprofitar, conèixer i recuperar per la població, amb plans d’inserció laboral.

Recuperació dels espais litorals i creació de la ronda litoral com a ruta a peu. El nostre litoral encara conserva veritables joies gràcies a la iniciativa privada en alguns casos, la proliferació d’activitats a la costa posa en perill els pocs espais naturals que encara resten. Amb la finalitat de donar conèixer els espais que s’han de conservar i perpetuar, així como afavorir les accions dels grups locals de defensa ambiental. Afavorir la fixació dels sistemes dunars a la platja llarga. Redacció d’un pla de gestió i ús del bosc de la marquesa.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: