Drets Animals

Propostes de construcció de polítiques púbiques de protecció dels animals urbans de Tarragona i terme municipal

Introducció

Si els humans ens considerem agents morals i considerem, a més, que també ho són els animals, encara que no es puguin defensar per si mateixos, tenim el deure d’assumir la responsabilitat de protegir-los.

I per defensar-los, cal construir un nou model, possible i necessari, que comporti un sistema de creixement basat en el principi de respecte a tots els éssers amb capacitat de sentir, per aconseguir així, un equilibri basat en una senzilla i inqüestionable premissa: si un esser té capacitat per sentir por, felicitat o bé tristesa, no existeix justificació per negar-li els seus drets.

Aquests drets presenten una perspectiva innovadora: ampliar a d’altres especies la categoria de Subjecte de Dret, exclusiva fins ara de l’ésser humà. Per tant, resulta ineludible, que els animals tinguin reconeguts drets bàsics, com ara el dret a la vida, a la seguretat, a la protecció davant del maltractament físic i psicològic, i a la llibertat individual.

El coneixement i la definició dels animals domèstics (de companyia o bé urbans), ha d’anar més enllà de la consideració a l’ús per tal d’evitar que siguin considerats objectes lúdics i rebutjables.

Les mesures de protecció d’aquests animals cal que es fonamentin en base a sis pilars:

Esterilització, desmotivació de la compra, foment de l’adopció, sanció, sensibilització i educació.

Des de Tarragona en Comú, ens coordinem i assessorem mitjançant diferents associacions per la defensa dels drets dels animals per a posar l’accent sobre la necessitat urgent que tenim com a societat de prendre decisions per un millor progrés moral i legislatiu.

I així, d’aquesta manera, poder solucionar una de les xacres més grans sobre la protecció dels animals a Tarragona: la incomprensible gestió dels centres de recollida i acollida d’animals urbans.

Propostes:

 • L’assumpció d’un protocol de gestió de centres de recollida i acollida d’animals urbans, i que aquest, sigui de compliment obligat per tots els centres de Tarragona i el seu terme municipal.

 • Creació d’una Ordenança Municipal específica sobre Protecció Animal

 • Implantació efectiva del Projecte sobre colònies felines.

 • Creació d’un centre públic d’adopcions felines i canines amb convenis de col·laboració amb les entitats animalistes

 • Creació d’un registre municipal de maltractadors d’animals. Les persones incloses quedaran incapacitades per tenir sota la seva responsabilitat a qualsevol animal viu

 • Creació d’un carnet d’adoptant. Drets i deures, formació en la seva cura i característiques i primers auxilis

 • Mesures socials d’ajuda als animals i els seus responsables legals: creació d’una Unitat Mòbil d‘Esterilització (UME); creació d’un servei veterinari públic per a les persones amb carnet d’adoptant

 • Programes de polítiques públiques de protecció animal.

 • Programes educatius complementaris sobre el respecte i convivència amb la resta d’animals.

 • Programes de formació obligatòria per aquelles persones i/o centres responsables d’animals.

 • Projectes públics per tal de fomentar les adopcions, en detriment de la compra venda. La creació d’establiments públics d’adopcions.

 • Programa de regulació i limitació de la compravenda d’animals de companyia. Incentius fiscals i ajuts pels comerços que formin part de la xarxa social del carnet d’adoptant

 • Programa de control de la caça amb gossos.

 • Programa de recuperació per animals rescatats.

 • Creació d’un centre de recuperació per a animals «exòtics»

 • Creació de la figura legal del defensor de l’animal urbà. Provinent d’una entitat animalista, amb formació en Dret i solvència en la defensa dels drets dels animals, amb capacitat per registrar les infraccions recollides a la ordenança municipal i sancionar-les amb la col·laboració de les autoritats competents

 • Creació d’un grup especialitzat de policia de protecció animal dins les forces de seguretat municipal, amb formació especialitzada i específica per poder fer front als casos de maltractament animal

 • Control ètic de la població de coloms. Instal·lació de colomers ecològics com a alternativa a les actuals matances.

 • Reservar espais a les platges per animals

 • Poder accedir amb animals als transports públics de l’EMT, espais públics de l’administració i incentivar els establiments privats

 • Instal·lació de més papereres a la ciutat per tal que els responsables d’animals no hagin de recórrer grans distàncies per depositar els excrements. Efecte dissuasiu per l’incivisme i la brutícia urbana

 • Les persones amb risc d’exclusió social i les dones maltractades, o les persones que viuen en residències per la tercera edat no podran ser discriminades als centres per fer-se acompanyar per un animal. Creació d’un espai amb pinso, aigua i una superfície neta. S’hauran d’habilitar aquests espais en tots els centres socials referits a les polítiques públiques de benestar social

 • Difusió pública d’alternatives alimentàries ètiques i respectuoses amb els animals. Que en tots els menjadors educatius públics es contemplin les diferents opcions alimentàries existents a la nostra societat. Promoció del veganisme segons els dictàmens de la ONU i la FAO

 • Reconversió de les parades que venen animals vius als mercats que s’instal·len al terme municipal. Prohibició de la venda d’animals a la via pública, tal i com dicta el DECRET LEGISLATIU 2/2008, de 15 d’abril, pel qual s’aprova el Text refós de la Llei de protecció dels animals .

 • Prohibició de l’ús d’animals en espectacles, siguin tradicionals, o no, o atraccions al terme municipal

 • Prohibició del transport d’animals vius des del Port de Tarragona amb destinació al nord d’Àfrica

 • Creació d’un cos civil d’agents de control que garanteixi el compliment estricte del DECRET LEGISLATIU 2/2008, de 15 d’abril, pel qual s’aprova el Text refós de la Llei de protecció dels animals, sense excepció.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

 • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

  Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

  ACEPTAR
  Aviso de cookies
  %d bloggers like this: