[contact-form][contact-field label=”Nombre” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”Correo electrónico” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”Web” type=”url” /][contact-field label=”Mensaje” type=”textarea” /][/contact-form]

Determinants socials de la Salud

Condicions socioeconòmiques, culturals i ambientals:
Condicions d’habitatge i treball, ambient laboral, atur. Serveis bàsics, transport, jardins serveis esportius. xarxes socials i comunitàries, estil de vida individual, edat, sexe i factors genètic.

Cal tenir cura i promoure l’esport de manera incloent per fomentar una cultura de salut, identificació d’instal·lacions i el seu estat, adequació, remodelació òptima manteniment adequat (pressupost per a les mateixes).

Recuperació d’espais públics per a la realització d’activitat física,

Creació de un programa d’activitat física i d’esport dirigit a la població per disminuir l’excés de pes i la obesitat

La inversió en educació i salut té alta rendibilitat social i contribueix significativament en el creixement econòmic.

per això proposem que el municipi desenvolupi programes encaminats a:

Exercicis per a la cura de la salut i activitat física.

Es dona una elevada incidència de persones que, estant prèviament bé, presenten aturades cardíaques imprevisibles per fibril·lació i taquicàrdia ventricular (a vegades associades a l’exercici físic que pot produir alteracions del ritme cardíac). En aquestes situacions les probabilitats de sobreviure poden ser enormement variables, segons el grau de cardioprotecció del lloc a on es produeixen. Així la probabilitat de sobreviure pot ser molt petita, inferior al 5%, o pot ser superior al 70%, depenent del grau de cardioprotecció existent. A més a més en els lloc amb una bona cardioprotecció augmenta molt la recuperació sense seqüeles. Es per això que, seria molt important que les polítiques municipals s’impliquessin amb obtenir un elevat grau de cardioprotecció. Això s’aconsegueix amb la instal·lació de desfibril·ladors externs automàtics i potenciant la formació, informació i divulgació de les tècniques de suport vital bàsic i de l’ús de desfibril·ladors externs automàtics (que és extremadament simple i el propi aparell explica cóm s’ha de fer servir) a la població en general.

 • Activitats per a la generació de la alimentació correcta.
 • Atenció a la dona embarassada
 • Enfortiment de les accions i dels programes de seguretat viària a les escoles.
 • Programes d’esplai per a tota la població, joves, adults, majors.
 • Programes municipals de prevenció d’addiccions.
 • Qualitat de l’aigua de consum Tractament d’aigües residuals

Per poder dur a terme totes aquestes tasques el municipi ha d’estar dotat de mitjans econòmics, esportius, i personal preparat per realitzar les tasques encomanades.

El medi ambient és un factor fonamental perquè la salut no se’n ressenti, per això el municipi ha de vetllar perquè les empreses del municipi creïn el menor impacte possible, a qualsevol cots, i quan s’hagi d’implantar una empresa nova s’ha de tenir en compte l’impacte mediambiental per donar-li o denegar la llicència municipal.

La nova cultura democràtica requereix pràctiques que permetin la capacitat efectiva de participació de la ciutadania, e incorporar el concepte d’apoderament dels ciutadans, fer una política d’equitat i inclusió social en Salud.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

 • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

  Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

  ACEPTAR
  Aviso de cookies
  %d bloggers like this: