Cooperació, Pau i Drets Humans

Compromís de dedicar com a mínim el 0,70% dels tributs municipals a polítiques de cooperació per al desenvolupament i solidaritat internacional.

Crear la Regidoria de Cooperació, Solidaritat i Cultura de Pau, tot dotant-la d’un equip tècnic especialitzat en aquests àmbits.

Contemplar en els plecs de compra de béns i serveis de l’Ajuntament criteris ètics (laborals, mediambientals, etc.). Ampliar la distribució de productes de comerç just a les compres municipals. Adherir-se i acomplir el principis ètics de la Xarxa Catalana per la compra pública ètica.

Elaborar una estratègia de coherència de polítiques de cooperació, defensa dels drets humans i pau de l’Ajuntament que incideixi de manera transversal a totes les unitats i organismes del consistori.

Reforçar la coordinació, la col·laboració i la comunicació de l’Ajuntament amb tots els actors catalans públics i privats de cooperació al desenvolupament, la defensa dels drets humans i la pau (especialment amb la Generalitat de Catalunya, el Fons Català de Cooperació al Desenvolupament i la fede.cat-Organitzacions per a la Justícia Global).

Potenciar la educació i la sensibilització per al desenvolupament, la defensa dels dret humans i la cultura de pau de manera coordinada amb l’IMET, tant en educació primària com secundària de les escoles de Tarragona. ´Distribució i confecció en col·laboració amb l’IMET, de materials educatius i crèdits de síntesi. Promoure l’objecció de consciència als centres d’ensenyament als programes de militarització de l’ensenyament.

Prioritzar, divulgar i difondre campanyes de sensibilització en els àmbits de l’educació per una cultura de pau, el respecte i garantia dels drets humans individuals i col·lectius, l’equitat de gènere, la sobirania alimentària, el comerç just i el consum responsable, les finances ètiques i la condonació del deute, entre d’altres, a través dels mitjans de comunicació municipals i de les pròpies actuacions.

Fomentar la xarxa de comerç just a Tarragona de manera coordinada i col·laborant amb la Regidoria de Comerç i Turisme i ESPIMSA.

Donar suport a les iniciatives ciutadanes relacionades amb l’educació i sensibilització en temes de cooperació al desenvolupament, la defensa dels drets humans, la pau i la solidaritat.

Afavorir polítiques d’integració, ajut i solidaritat amb els immigrants, així com impulsar des de l’Ajuntament accions i activitats que fomentin el respecte a la diversitat. Impulsar el codesenvolupament per vincular positivament la migració amb el desenvolupament dels països d’origen de la població nouvinguda a Tarragona, tot vinculant el teixit associatiu local amb els col·lectius de nous catalans i catalanes.

Establir serveis de mediació i resolució de conflictes al municipi, que intervindrien quan fos necessari i estaries integrats per persones amb una sòlida formació en aquests temes.

Revisat, actualitzar i donar continguts als agermanaments amb altres viles i ciutats de països empobrits o amb conflicte. Impulsar la participació dels moviments veïnals, els centres educatius i les entitats dels barris en aquests projectes.

Promoure una policia local al servei dels ciutadans sense ús d’armament i desmilitaritzada.

Posicionar-se en contra de la participació del govern de l’Estat en intervencions militars, reclamar vies pacifiques de solució dels conflictes i exigir que la població sigui consultada abans que el govern s’impliqui en una missió militar.

Ajudar les poblacions civils de països en guerra o postguerra i acollir els desertors provinents d’aquest països.

Donar suport i adherir-se a les diverses campanyes ciutadanes que afavoreixen la pau, el desarmament, els drets humans i la superació de la injustícia i l’explotació.

No permetre la instal·lació al terme municipal de fàbriques d’armament o d’equipaments militars. No promoure ni organitzar des de l’Ajuntament actes vinculats amb la industria armamentista ni amb la promoció de les indústries militars.

No cedir instal·lacions municipals per a actes de l’exèrcit ni per a fires d’armanet militar. No promoure ni acollir desfilades militars al municipi.

Aprovar, divulgar i difondre una moció clara i contundent en contra de la presencia i arribada de vaixells militar al port de Tarragona.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

  • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

    Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

    ACEPTAR
    Aviso de cookies
    %d bloggers like this: