Treball digne per combatre la pobresa

 • Ens trobem amb un Ajuntament intervingut i rescatat econòmicament. Per això el nostre primer objectiu és auditar els comptes i els contractes municipals de manera immediata i, també, els ens i els càrrecs polítics i directius del consistori.

 • Utilitzar totes les competències municipals per garantir els drets laborals bàsics tant dels i les treballadores municipals com d’aquells que treballen en empreses contractades per l’Ajuntament, assegurar el compliment de la normativa laboral i de tots els acords a l’administració municipal, així com lluitar contra la precarietat laboral.

  • Eliminar la precarietat laboral a l’administració municipal. Garantir el poder adquisitiu dels i les treballadores. No aplicació de les darreres reformes laborals del PSOE i el PP i posicionar-se públicament en contra i exigir la seva derogació.

  • Revisar les clàusules dels contractes vigents i incorporació de la garantia de respecte als drets laborals i ambientals bàsics (salaris, horaris, conciliació i prevenció d’accidents) en les noves clàusules de contractació de l’Ajuntament.

  • Establir un segell municipal de qualitat en la contractació de l’Ajuntament.

  • Accions de control, en col·laboració amb la inspecció de treball i el Departament d’Empresa i Ocupació, i en diàleg amb les diferents organitzacions sindicals i patronals, de les condicions laborals dels treballadors d’empreses instal·lades a la ciutat. Prioritzar que es contractin amb salaris dignes les persones aturades residents (independentment de la seva nacionalitat).

  • Municipalització/Remunicipalització de serveis públics. Eliminar la precarietat a la subcontractació de serveis municipals mentre aquests serveis segueixin sent de gestió privada.

  • Adoptar mesures concretes contra les desigualtats de gènere en el mercat de treball.

  • Impulsar polítiques d’ocupació orientades al treball digne que assegurin la inserció laboral dels col·lectius més desfavorits. Transparència en les borses de treball i en els plans d’ocupació.

  • No col·laborar ni contractar cap servei amb empreses de treball temporal (ETT) ni similars.

  • Combatre l’atur juvenil a la ciutat de Tarragona. Reforçar iniciatives com el Pla Europeu de Garantia Juvenil i crear-ne de noves com una borsa de treball juvenil i pràctiques professionals dignes a les administracions municipals.

  • Augment de la plantilla d’ajut a domicili amb jornades completes i salaris adients per a un servei públic.

  • Utilitzar les institucions per fer d’altaveu de les diferents lluites laborals de diferents col·lectius, i/o moviments socials. Fomentar la conscienciació de la ciutadania de la utilitat de les lluites laborals per defensar i/o millorar les condicions laborals i un treball digne.

 • Diversificar l’activitat econòmica i reorientar el model productiu per fer-lo més just socialment i ambiental. Això no es pot fer de la nit al dia. Però sí que es poden adoptar línies d’actuació clares per aturar i revertir aquesta tendència a través:

  • prioritzar l’economia social i solidaria i impulsar el cooperativisme i la seva actualització tecnològica;

  • potenciar el sector primari mitjançant l’associacionisme pagès, l’impuls d’un mercat de distribució local i la promoció de denominacions d’origen i de qualitat;

  • facilitar a les petites empreses la disposició d’espais als polígons industrials;

  • atenció i cura de les persones, especialment infants, gent gran i persones amb dependència. Municipalització del servei d’atenció a domicili;

  • suport i enfortiment del teixit comercial de proximitat; no facilitar ni subvencionar la instal·lació de grans superfícies o multinacionals que no respectin els drets laborals;

  • impulsar i difondre que cal reduir la jornada laboral sense reduir el salari. Repartiment del treball assalariat per facilitar l’accés de la ciutadania al treball com a millor exemple pràctic del que és fonamental per solucionar l’atur;

  • potenciar el paper de Tarragona Impulsa. Dotar de plantilla suficient pròpia el servei. Reforçar i potenciar el viver d’empreses. L’emprenedoria ha d’estar a l’abast de tothom en condicions d’equitat i justícia social. Fomentar l’emprenedoria col·lectiva a través de cooperatives de treball. Donar suport a les iniciatives empresarials en Recerca i Desenvolupament. Creació d’un observatori socio-econòmic del municipi. Impulsar la formació ocupacional dels sectors emergents;

  • rehabilitació energètica d’habitatges;

  • prevenció i gestió sostenible de residus;

  • ús de la anella verda de Tarragona per crear ocupació i obtenir recursos forestals, agrícoles, turístics i mediambientals. La quantitat de recursos i possibilitats turístiques, socials i d’oci d’un bosc proper que pot suposar un espai de recuperació mitjançant programes de reinserció laboral, formació i obtenció de recursos;

  • aprofitament i recuperació social dels espais rurals del municipi, com l’Horta Gran i d’altres que preserven les arrels agrícoles del Camp de Tarragona, amb plans d’inserció laboral;

  • potenciar un turisme sostenible i respectuós amb el medi ambient. Major impuls de l’atractiu cultural i històric de la ciutat;

  • posicionar-se com Ajuntament clarament contra el Tractat Transatlàntic de Lliure Comerç i Inversió entre els EEUU i la UE. Potenciar la campanya No al TTIP.

0 Comments

Deixa un comentari

Estadísticas

 • 3.727 visitas

D’on ens visiten

Sígueme en Twitter

Categories

Comentaris recents

  Este sitio web utiliza cookies para que usted tenga la mejor experiencia de usuario. Si continúa navegando está dando su consentimiento para la aceptación de las mencionadas cookies y la aceptación de nuestra política de cookies, pinche el enlace para mayor información.información cookies

  ACEPTAR
  Aviso de cookies
  %d bloggers like this: